Sculptra

Czym jest Sculptra?

Sculptra, czyli kwas polimlekowy, to syntetyczny materiał stosowany w medycynie estetycznej od wielu lat. Związek ten był początkowo wykorzystywany do produkcji nici chirurgicznych.

Jak działa Sculptra?

Kiedy okazało się, że kwas polimlekowy posiada dużą zdolność do stymulowania produkcji kolagenu w tkankach, opracowano jego nową formułę do używania w medycynie estetycznej. Po podaniu w skórę, sculptra nie daje efektu natychmiastowego wypełnienia. Zaczyna on być widoczny dopiero po upływie 4-6 tygodni, ale za to utrzymuje się przez okres 18-20 miesięcy. Produkcja własnego endogennego kolagenu to proces rozłożony w czasie, dzięki temu rezultaty pojawiają się stopniowo.

Dla kogo jest ten zabieg?

Sculptra jest w szczególności polecana osobom, które mają duże deficyty objętości w okolicy skroni i policzków. Jego zastosowanie w takich przypadkach jest znacznie bardziej ekonomiczne niż podawanie kwasu hialuronowego czy hydroksyapatytu wapnia.

O czym pamiętać przed i po zabiegu?

Sculptra musi być rozpuszczona w wodzie do iniekcji na kilka dni przed zabiegiem, dlatego też najczęściej więc nie wykonujemy tego zabiegu zaraz po konsultacji. 


Jednym z najważniejszych zaleceń pozabiegowych jest obowiązkowy, systematyczny, intensywny masaż wszystkich miejsc podania preparatu. Powinien on być wykonywany przez każdego pacjenta przez minimum 2 tygodnie od zabiegu 2 razy dziennie każdorazowo przez około 5 minut.